orlikpolska.pl

Blog tematyczny o sporcie, zdrowiu i diecie.

Sport

Kiedy powstała piłka nożna? Odrobina historii

Kiedy powstała piłka nożna? Odrobina historii

Jest grana na całym świecie, radosna, fascynująca, czasami kontrowersyjna – piłka nożna. Ale skąd się wzięła? Kiedy powstała ulubiona gra milionów? Zapraszam do lektury, podczas której odkryjemy nie tylko początki, ale także początki tej sportowej dyscypliny, które stanowią fundament współczesnej piłki nożnej.

Pierwotne korzenie piłki nożnej

To, co dziś nazywamy piłką nożną, ma swoje korzenie w bardzo odległych czasach. Pierwsze gry, które można przyrównać do współczesnej piłki nożnej, były praktykowane już w starożytności. Bardzo popularna była w Chinach gra cuju, której znaczenie dosłowne to „kopanie piłki”. Cuju praktykowano już w II wieku p.n.e, a swoją popularność utrzymywało do zakończenia dynastii Qing w 1912 roku.

Ważne jest także podkreślenie, że już w starożytnej Grecji i Rzymie znane były gry, które z grubsza przypominały współczesną piłkę nożną.

„Episkyros” w Grecji i „harpastum” w Rzymie

, choć grając w nie, stosowano bardziej ręce niż stopy, miały znaczący wpływ na rozwoj naszego dzisiejszego futbolu.

Rozwój piłki nożnej w średniowieczu

W średniowieczu piłka nożna była niezwykle popularna – niemal w każdym mieście grywano w gry przypominające piłkę nożną. Meble w sklepach na boku, otwarte przestrzenie miast stały się miejscem, gdzie rywalizowano „o piłkę”. Nie było jednak mowy o żadnych regulaminach – była to raczej forma burzliwej i chaotycznej zabawy.

Jednym z najstarszych zapisów o grach podobnych do piłki nożnej pochodzi z okresu średniowiecza. W 1314 roku król Anglii Edward II wydał edykt, który zakazywał gry w piłkę, argumentując, że odciąga ona mężczyzn od poważniejszych i ważniejszych zajęć, takich jak strzelanie z łuku.

Modernizacja gry w XIX wieku

Rzeczywisty rozwój piłki nożnej, jaki znamy dzisiaj, zaczął się w XIX wieku. W dobie rewolucji przemysłowej, kiedy to ludzie zaczęli masowo przeprowadzać się do miast, szukano form rozrywki, które byłyby jednocześnie prostą i emocjonującą formą spędzania wolnego czasu. Piłka nożna była jednym z rozwiązań.

Początkowo reguły gry były bardzo różne i zależały od regionu, a nawet od konkretnej szkoły. Poważnym krokiem naprzód był rok 1848, kiedy to opracowano Cambridge Rules – jedne z pierwszych zasad piłki nożnej. Znaczna część z nich jest obecna w dzisiejszych regulaminach.

Ustanowienie formalnych zasad i powstanie FIFA

Wielkim przełomem w historii piłki nożnej był rok 1863. Wtedy powstał pierwszy na świecie związek piłki nożnej – The Football Association stanowiący fundamenty dla dzisiejszego futbolu. Pod koniec XIX wieku, wraz z coraz większą popularnością tej dyscypliny sportu zarówno w Wielkiej Brytanii, jak i poza nią, pojawiła się coraz bardziej pilna potrzeba utworzenia międzynarodowego organu regulującego zasady gry.

Wreszcie, w 1904 roku powstała Federacja Międzynarodowa Stowarzyszeń Piłkarskich, znana powszechnie jako FIFA. Związek ten jest odpowiedzialna za nadzór nad międzynarodowymi zawodami piłkarskimi, takimi jak Mistrzostwa Świata FIFA.

Stąd dziś możemy cieszyć się rozgrywkami futbolowymi na najwyższym poziomie. Superbowl, Ligue 1, Champions League, MŚ – to wszystko jest sukcesem setek lat ewolucji piłki nożnej.


Zobacz także:

Udostępnij

O autorze

Redakcja portalu orlikpolska.pl to zespół pasjonatów, którzy z oddaniem i profesjonalizmem przyglądają się tematom związanym głównie z piłką nożną, zdrowiem, dietą, zakupami i poradnictwem. W centrum naszej uwagi znajduje się świat sportu, a zwłaszcza futbol, któremu poświęcamy szczególną uwagę. Dzięki najnowszym informacjom, analizom meczowym i wywiadom z czołowymi postaciami ze świata piłki nożnej, dostarczamy czytelnikom rzetelnych treści, które spełniają najwyższe standardy.