orlikpolska.pl

Blog tematyczny o sporcie, zdrowiu i diecie.

Sport

Kiedy EURO? Piłka nożna w 2024 roku!

Kiedy EURO? Piłka nożna w 2024 roku!

UEFA Euro 2024, znane również jako Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej 2024, to najważniejsze wydarzenie piłkarskie na starym kontynencie. Turniej ten, będący siedemnastą edycją Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej, odbędzie się w Niemczech. Poniżej znajdują się najważniejsze informacje na temat kiedy Euro 2024 zostanie rozegrane, jakie zespoły wezmą udział i co możemy oczekiwać od tego wielkiego wydarzenia.

Zobacz także: Kiedy powstała piłka nożna? Odrobina historii

1. Gospodarz turnieju: Niemcy

Niemcy, jako gospodarz turnieju, mają już zapewnione miejsce w Euro 2024. To trzeci raz, kiedy Niemcy będą gospodarzem Mistrzostw Europy – poprzednie odbyły się w 1988 roku na terenie Niemiec Zachodnich oraz w 2020, kiedy to rozegrano cztery mecze w Monachium.

2. Wybór gospodarza

Decyzja o wyborze Niemiec jako gospodarza turnieju została podjęta przez UEFA 27 września 2018 roku. Złożono dwie kandydatury – Niemiec i Turcji, ale ostatecznie zwyciężyli Niemcy.

3. Termin rozgrywania turnieju

Turniej rozpocznie się 14 czerwca 2024 roku w Monachium, a zakończy 14 lipca 2024 roku w Berlinie. W sumie odbędzie się 51 meczów, na 10 stadionach w 10 różnych miastach.

4. Stadiony i miasta

Mecze będą rozgrywane na stadionach w 10 niemieckich miastach – Berlinie, Monachium, Dortmundzie, Gelsenkirchen, Stuttgarcie, Hamburgu, Düsseldorfie, Kolonii, Lipsku i Frankfurcie nad Menem.

5. Drużyny uczestniczące

W turnieju weźmie udział 24 drużyny z całego kontynentu. Niemcy, jako gospodarz, mają już zapewnione miejsce. Pozostałe 23 drużyny zostaną wyłonione podczas eliminacji, które odbędą się w 2023 roku.

6. Procedura losowania grup eliminacyjnych

Eliminacje do Euro 2024 rozpoczną się w marcu 2023 roku i potrwają do marca 2024 roku. W eliminacjach weźmie udział 53 reprezentacje, które będą walczyć o 20 miejsc w turnieju.

7. Grupy eliminacyjne

Losowanie grup eliminacji odbyło się 9 października 2022 roku we Frankfurcie nad Menem. W wyniku losowania wyłoniono 10 grup eliminacyjnych.

8. Faza grupowa

Za zwycięstwo w fazie grupowej przyznawane są trzy punkty, za remis jeden. Do 1/8 finału awansują wszyscy zwycięzcy grup, drużyny z drugich miejsc i cztery najlepsze drużyny z trzecich miejsc.

9. Faza pucharowa

Faza pucharowa rozpocznie się 30 czerwca 2024 roku. W tej fazie dojdzie do bezpośrednich pojedynków, które będą decydować o awansie do kolejnej rundy.

10. Półfinały

Półfinały odbędą się 9 i 10 lipca 2024 roku. Zwycięzcy tych meczów awansują do finału.

11. Finał

Finał turnieju odbędzie się 14 lipca 2024 roku na Stadionie Olimpijskim w Berlinie.

12. Oficjalna maskotka turnieju

Pluszowy miś o imieniu Albärt został wybrany na oficjalną maskotkę turnieju.

Podsumowując, UEFA Euro 2024 to jedno z najważniejszych wydarzeń piłkarskich na świecie. Dla wielu drużyn, kiedy Euro 2024 się rozpocznie, to będzie szansa na udowodnienie swojej wartości na międzynarodowej scenie. Dla fanów piłki nożnej na całym świecie będzie to okazja do oglądania najlepszych drużyn i zawodników w akcji.

Udostępnij

O autorze

Redakcja portalu orlikpolska.pl to zespół pasjonatów, którzy z oddaniem i profesjonalizmem przyglądają się tematom związanym głównie z piłką nożną, zdrowiem, dietą, zakupami i poradnictwem. W centrum naszej uwagi znajduje się świat sportu, a zwłaszcza futbol, któremu poświęcamy szczególną uwagę. Dzięki najnowszym informacjom, analizom meczowym i wywiadom z czołowymi postaciami ze świata piłki nożnej, dostarczamy czytelnikom rzetelnych treści, które spełniają najwyższe standardy.